Maďarsko

Ve středu 29. 6. jsme v časných ranních hodinách odjeli z Prahy a do Budapešti jsme dorazili odpoledne. Budapešť jsme si prohlédli vyhlídkovým autobusem společně s ostatními účastníky tábora.
Další den jsme autobusy odjeli do tábora, který je 4 km od Soltvadkertu. Zde jsme byli ubytováni v bungalovech a hned večer jsme měli příležitost se seznámit s ostatními účastníky, dětmi z rumunského města Marosvásárhely, srbského města Bene a ukrajinského města Ada. Všechny tyto děti byly z maďarských škol, hovořily tedy maďarsky. Jen málo z nich umělo řeč země, ve které bydleli. To ovšem nebránilo tomu, aby naše děti navázaly kamarádství a domlouvaly se anglicky.
Počasí nám nebylo nakloněno, téměř každý den pršelo, takže jsme nemohli využít koupání v jezeře, u kterého se tábor nacházel.
Maďarští hostitelé měli však pro nás připraven bohatý program.
V pátek 1. 7. jsme jeli na celodenní výlet do Ópusztászeru, památníku národních dějin Maďarska. Zde jsme se seznámili s nejstarší historií v monumentální rotundě, kde bylo nádherné panorama počátků osídlení Maďarska Arpádovci. Po obědě jsme prošli celou historii země ve velikém skanzenu.
V sobotu 2. 7. jsme koňským povozem cestovali z tábora do městečka Soltvadkert. Zde jsme ochutnali vynikající zmrzlinu ve vyhlášené cukrárně.
V neděli bylo stále nepříznivé počasí na koupání, proto proběhla v táboře olympiáda v různých hodech míčem a turnaj ve florbalu. Tento turnaj naši chlapci vyhráli. Večer se nám pak představila města Bene a Ada.
V pondělí jsme si nepřízeň počasí vynahradili v termálních lázních v Kiskunmajse.. Zde se děti zabavily po celý den a jen nerady odjížděly zpět do tábora. Večer pak následovalo představení měst Marosvásárhely a Prahy. Jazykovou barieru jsme překonali tím, že jsme pro ostatní účastníky připravili dílnu – výrobu papírových talířků, na který skládali puzzle Prahy. Tak si každý účastník odnesl od nás památku.
Předposlední den jsme opět jeli na celodenní výlet, tentokráte do Bakodpuszty, kde jsme obědvali ve stylové csárdě (kolibě). Po obědě následovalo představení jezdeckého umění na koních, koňských povozech a práce s bičem. Děti se pak mohly na koních projet a opět následovala projížďka koňským povozem. Nakonec pro děti připravili netradiční sportovní klání.
Po návratu do tábora jsme si už zabalili kufry a děti se těšily na rozlučkovou diskotéku, kde jsme všem předali upomínkové předměty z Prahy.
Ve středu 6. 7. se loučení neobešlo bez slziček a výměny e-mailových adres. Všechny děti byly táborem nadšené a odvezly si mnoho nových poznatků.
Celou akci dotoval Úřad městské části Prahy 5, všichni účastníci měli pobyt zdarma. Za to jim patří velké poděkování.

Maďarsko -Ópusztaszer-národná památník Maďarsko Bakodpusta-projížďka Maďarsko Bakodpuszta-přetahovaná Maďarsko Bakodpuszta
Maďarsko Bakodpuszta - hod podkovou Maďarsko florbalový turnaj Maďarsko mořské vlny Kiskumajsa Maďarsko Ópusztaszer
Maďarsko Sportovní hry Maďarsko termální lázně Kiskumajsa projížďka na koních První kontakty-přehazovaná