„Čaplinka“ v Polsku

V pondělí 3. října před osmou hodinou jsme vyrazili – třicet pět žáků 8. a 9. tříd a 2 učitelky – směrem na Brno, odtud na Ostravu a pak na polské území.
Cílem prvního dne bylo královské město Krakov. Bohužel uzavírky na polských silnicích nám znemožnily dodržet původní plán, ale procházka večerním Krakovem měla také své kouzlo. Pak jsme se ubytovali v příjemném hotelu, který předčil očekávání všech.
Druhý den jsme zamířili ke Státnímu muzeu v Osvětimi - KL Auschwitz I a KL Auschwitz II – Birkenau. Díky průvodkyním, jejichž výklad byl zajímavý a především v první části exkurze vyčerpávající, jsme si všichni uvědomili, jaké máme štěstí, že nežijeme v té době, že se nerozdělujeme na „lidi“ a „podlidi“…..
Náš dík patří Městskému úřadu Prahy 5, který celý poznávací zájezd financoval, a hlavní poděkování patří paní Marii Tykalové, která celou akci skvěle zajistila i nás do Polska doprovázela.
Mgr. Věra Marušková a Mgr. Jana Kunstová

Zaslechli jsme:
„…proč ten řidič jede tak pomalu…“ (tento stěžovatel si pravděpodobně nevšiml, že autobus stojí v koloně, tudíž vina nebyla na bedrech našeho řidiče, mimochodem velice vstřícného)
„…hele, mají tady i McDonald´s…“ (nadšení nad procházkou po centru Krakova)
„…paní učitelky, taky máte na pokoji televizi a domácí telefon…“ (překvapení z vybavení hotelu)
„…to si každý může nabrat cokoliv…“ (snídaně ve formě švédského stolu)

Výroky z prohlídky KT Osvětim:
„…je divné chodit tam, kde umřelo tolik lidí…“
„…ty vlasy, to je hrůza…“
„…jak se dalo tady přežít…“
„…toalety … nedokážu si představit, že bych tady chodila na záchod…“
„…štěstí, že žijeme v jiné době…“